IBM Açık Kaynaklı Bilgisayarları 100 Kat Artıracak!

IBM tarafından yapılan yeni çalışmalarda Kuantum bilgisayarlar konusunda yeni bir yol haritası yapılıyor. IBM, açık kaynaklı yazılım temelli bir çalışma oluşturuyor. Bireysel bir hizmetin ön plana çıkmasıyla ilgili çözümleri de kendi içinde organize edecek olan IBM, açık kaynaklı bir yazılım hizmeti sunuyor. Dünyanın en büyük bilişim teknolojileri şirketlerinden olan IBM, bu konuda kendine has yaptığı çalışmalarla ilerlemeye devam ediyor. Dün yaptığı bir çalışmada ve açıklamada kuantum bilgisayarların üzerinden yenilikler yapacağını açıkladı.

Yapılan açıklamalara göre IBM, önümüzdeki iki yıl içinde yapay zeka ve karmaşık finansal hesaplamalar gibi zor işlemlerin üstesinden gelebilecek kuantum hesaplama uygulamalarının piyasaya sürülmesini hedefliyor.

IBM, kuantum bilgi işlem yazılımlarının büyük bir çoğunluğunun üçüncü parti geliştiricilerin de katkıda bulunabileceği ve bu yazılımlardan faydalanabileceği şekilde açık kaynaklı olacağını belirtti. IBM’e göre olası iyileşme, hızın 100 kat artmasını sağlayacak.

IBM 100 kat hızlanacak!

IBM’in kuantum bilgisayarlar ile ilgili çalışmalarının bir parçası da kuantum hesaplama karmaşıklığını sıradan insanlar için olabildiğince gizlemek. Zira şu an için kuantum bilgisayarlar, sıradan insanların kullanamayacağı cihazlar konumunda.

Bu konuda ne gibi artılar ve avantajlar göreceğiz hep birlikte göreceğiz. Birkaç saatte kuantum bilgisayarlar tarafından gerçekleşecek olan işlemler oldukça iddialı görünüyor. Standart bilgisayarlarda aylar süren işlemler birkaç saatte kuantum bilgisayarla gerçekleşecek diyebiliriz.

İlişkili Yazılar