2021’in Siber Güvenlik Önlemleri ve Tavsiyeleri

Yeni yıla gireceğimiz zamanların yaklaşması ile geçmiş yılın ve günümüzün anlık olarak grafik listeleri yayınlamaktadır. Dijital ortamın yeni yılda daha tehditkar bir yapıya sahip olacağı ve bu durumun hiçte iç acıcı bir yanı olmadığını belirtmeliyiz. Siber Güvenlik uzmanları tarafından 2021’e hangi önlemler alarak devam etmeliyiz?

Bu yıl birçoğumuz yeni yılı ve ilk günlerini sevdiklerimizle sanal ortamda karşılıyoruz. Sosyal medya veya görüntülü görüşmeler gibi iletişim teknolojilerine sahibi olduğumuz için çok şanslıyız. Ancak bu uygulamaların, düzgün kullanılmadığında büyük risk taşıdığını unutmamalıyız.  Siber güvenlik uzmanı Gürcan Şen, 2021’e girerken online güvenliğimizi sağlayacak birkaç ipucu paylaşıyor. Zoom’a ya da başka görüntülü görüşme platformlarına güvenli olarak erişim sağlayın. İş arkadaşlarımız ve ailemizle iletişim kurmanın belli başlı yöntemlerinden biri Zoom gibi çeşitli görüntülü iletişim platformlarını kullanmaktır. Bu platformlar bir hayli popülerleşti ama tam da bu nedenle siber suçluların da hedefi haline geldi.

Güvende olmak için, Zoom toplantısı düzenlerken Zoom güvenlik ayarlarını kontrol ettiğinizden emin olun ya da güvenli görüntülü görüşme ile alakalı bilgi edinin. Sosyal medyada kişisel bilgilerinizi paylaşmadan önce iyi düşünün. Kiminle ne paylaştığınızı ve nasıl bir etkisi olacağını tartın. En son ne zaman Facebook’taki arkadaş listenizi gözden geçirdiniz? Listenizdeki herkesi gerçekten tanıyor musunuz?

Çocuklarınızla beraber yeni yıla ilişkin bir fotoğraf yüklemek istiyorsunuz belki, ama bu fotoğrafın içerebileceği bilgileri düşündünüz mü? Fotoğraftaki bilgiler ya da meta veriler, fotoğrafın çekildiği konum hakkında bilgi verebilir. Arkadaşınız yeni bir sosyal ağ hesabı mı oluşturdu? Bunun arkadaşınızın hesabını taklit eden bir hesap olmadığından emin olun.Sosyal medya hesaplarını klonlamak, sahtekarların dolandırma amacı ile yaygın olarak kullanmış olduğu bir taktiktir.

Siber suçlu, hedefin tüm profilini kopyalar ve hedefin arkadaş listesindeki kişilerle iletişime geçmeye başlar. Hesabı taklit eden kişi, siber suçluların sosyal ağ hesabını çaldığını iddia eder; hatta banka hesaplarına erişim sağlayarak, banka hesaplarını boşaltır ve daha fazla para ister. Bir arkadaşınızın kendi hesabına benzeyen yeni bir hesabından herhangi bir istek gelirse, bunun bir klonlama saldırısı olmadığından emin olmak için arkadaşınızla diğer bir şekilde iletişime geçerek bu durumu teyit edin. Resmi uygulama mağazalarını kullanın ve uygulamalarınızı düzenli şekilde güncelleyin. Mobil cihazınıza bir mesajlaşma platformu ya da yeni bir oyun indirmeyi planlıyorsanız, yapmanız gerekli olan en iyi şey, bu uygulamayı platformunuzun fotoğrafı uygulama mağazasından indirmektir.

Alternatif ya da fotoğrafı olmayan mağazalar uygulamaları daha ucuza ya da bedava dağıttığı olarak sunabilir, ancak böyle bir durumda saldırılara açık hale gelebilirsiniz. Bu gibi mağazalardaki uygulamalar gerekli düzenlemelere sahip değildir ve sıkı onay süreçlerinden geçmemiştir. Online arkadaşlıklarda, dolandırıcılara karşı dikkatli olun. COVID-19’dan önce de bir hayli popüler olsalar da, online arkadaşlık platformları pandemiyle beraber, diğer kişilerle buluşabilmenin birkaç yolundan biri haline geldi. Ancak bu tür platformlar yolu ile biriyle buluşuyorsanız, dikkat etmeniz gerekli olan şeyler var.

Yeni görüşmeye başladığınız kişi, konuşmayı diğer bir mesajlaşma platformuna taşımak istiyor ya da hızlı ilerliyorsa ve hatta para istemeye başladıysa, derhal şüphelenmeye başlamalısınız. Bu kişi, kalbinizin ve banka hesabınızın şifresini kırabilir. Online oyun dolandırıcılığı bir hayli yaygın. Size gelen teklif, kulağa gerçek olamayacak kadar güzel görünüyorsa, muhakkak kontrol edin. Online oyun, karantinadayken arkadaşlarla iletişimde kalmak ve zaman geçirmek için iyi bir yol. Ancak bu yol, oyun düşkünlerini dolandırmak için hileler deneyen dolandırıcıların da favorisi. Diyelim ki oyun içinde bir şeye hemen sahip olmak istiyorsunuz, ama bunun için uğraşacak sabrınız yok. Bazı oyunlar kısa yoldan alım yapmanızı sağlamayı başaran oyun içi satın alma teklifinde bulunmaktadır.

Bu teklifin size maliyeti, ödemeyi düşündüğünüzden fazlası olabilir. Dolandırıcılar, ‘inanılmaz bir teklif‘ sunarak sizi paranızdan edebilir. Bu sebeple, bir şey satın almak istediğinizde muhakkak oyunun fotoğrafı mağazasını kullanın. Siber zorbalığa karşı dikkatli olun. Ayrıca sakın bir zorba da olmayın. Çocuklar kadar yetişkinler de siber zorbalık kurbanı olabilir.

Kurbansanız ya da böyle bir duruma tanık olduysanız, asla sessiz kalmayın. Sesinizi duyurun! Online platformlar, siber zorbalığın daimi olarak karşılaşılan bir sorun olduğunun farkında ve bunun gibi davranışlarla karşılaşan kullanıcıların, bunu bildirmelerini sağlayacak araçlar bulundururlar. Böyle bir duruma tanık olduğunuzda, sosyal ağların ya da diğer platformların sağlamış olduğu araçları kullanabilir ve suistimalde bulunan bireyleri bildirebilirsiniz. Son olarak; bu dönemde her zamankinden daha hassas olabiliriz, ancak zorbalık hiçbir zaman kabul edilemez. Yorumunuzu kalabalık bir yerde yüksek sesle okuyamayacaksanız, o yorumu hiç yayınlamamanız daha iyidir. Hepimiz beraber yaşamak zorundayız, bu sebeple online görüşmeler açık, medeni ve saygılı olmalıdır.

İlişkili Yazılar