Sağlık Bakanlığı Yeni Mutasyonlu Vakalar Hakkında Bilgi Verdi!

Bilim Kurulu tarafından yapılan yeni açıklamada, temaslı kişilerin takibine yönelik salgın yönetiminin günümüzde oldukça önemli oldunu söylüyor. Evde hasta izlemek ve filyasyon Rehberini güncellemek gibi akla gelen pek çok çalışmayı yaptıklarının altını çizen bilim kurulu üyeleri, en az 10 günlük karantina sonucunda neler yapılacağını anlattı.

Mutasyonlu koronavirüs vaka sayısının giderek attığı ülkemizde, bu vakaların kontrol altına alınabilmesi için de çalışmalar devam ediyor. Bu bağlamda Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi’ni güncelleyen Bilim Kurulu üyeleri, mutasyonlu virüs görülen vatandaşlar için yeni bir karantina süreci uygulamaya karar verdi. Buna göre vatandaşlar, en az 10 günlük karantinadan sonra ikinci bir PCR testine girecekler. Karantina, ancak bu test sonucu negatif olduktan sonra sona erecek.

Bilim Kurulu tarafından alınan kararlara göre mutasyonlu virüse yakalanan hastalar en az 10 gün karantinada olacaklar. Sonra PCR testi yapılacak. Pozitif çıkarlarsa 48 saatlik periyotlarla tekrar test yapılacak. Negatife dönmeyen kişilerin karantinası bitmeyecek.

Yayınlanan rehberde düzenlemeler şu şekilde anlatılıyor!

Bilim Kurulu’nun rehberinde yapılan düzenlemeler, iki madde halinde karşımıza çıkıyor. Bu maddelerden bir tanesi; “Farklı suşlar ile enfekte olan kişilerin (özellikle varyant suşlar) aynı odaya kohortlanması virüslerde rekombinasyona neden olarak yeni bir varyant suşa neden olabileceği için bu dönem hastaların mümkün olabildiğince tek olarak odalarda yatırılması önerilir.” olarak yazılmış durumda.

Burada suş olarak belirtilen ibarenin koronavirüsün alttürleri arasında yer alan ve genetik farklılılar bulunan grupları anlamına geliyor. Kohortlanma ibaresi ise orak özelliğe sahip olan bir grup insan demek.

Bu düzenlemeye göre yeni çalışmalar da karşımıza çok daha farklı bir dilde çıkıyor ve insanların ilgisini çekmeye devam ediyor. Peki ama bu süreçler nasıl ön plana çıkarılacak? Zaman içerisinde ön plana çıkarılan yeni duyuruları kullanabiliyor ve inceleyebiliyoruz.

İlişkili Yazılar