Mobil Oyun Severlere Öneriler! Ücretsiz En İyi 5 Oyun

Oyun tutkunlarının bağımlısı olduğu ve oyunların başından kalkmadı pandemi sürecinde sizlere en iyi 10 mobil oyunu derledik. MMORPG ve diğer kategorilerde yer alan tüm oyunlar ile oyun keyfinize daha yenilerini eklemeye hazır mısınız?

Call of Duty: Mobile

Call of Duty: Mobile, TiMi Studios ve Tencent Games tarafından geliştirilen, Activision tarafından Android ve iOS için bedava dağıttığı olarak yayımlanan birinci şahıs nişancı oyunudur. Oyun 1 Ekim 2019’da çıkış yapmış, ilk ayın sonunda 148 milyondan fazla indirilmiş ve yaklaşık 54 milyon dolar gelir elde ederek tarihteki en büyük mobil oyun çıkışlarından birini gerçekleştirmiştir.

Tencent şirketi Mart 2019’da, Call of Duty: Mobile oyununun gelişim sürecine Activision‘ın Batı geliştirme stüdyoları yerine şirketin bir parçası olan TiMi Studios‘un liderlik edeceğini duyurdu. Oyunun özelliklerinin birçoğu bu duyuruda açıklandı ve konsol oyunlarına yakın seviyede tecrübe vaad edildi. Oyunun amacı, serinin önceki oyunlarından tanıdık yönleri almak ve kullanıcıların mobil cihazlarından bunlara erişmesini sağlamaktı. Oyunda iki oyun içi para biriminin beraberinde bir de battle pass’a sahiptir.

Call of Duty: Mobile, serinin önceki oyunlarından pek çok oynanabilir karakteri, haritayı ve oyun modunu barındırıyor ve oyuncunun tercihlerini karşılayabilmek için farklı kontrol ayarları mevcut. Kasım 2019’da oyuna “zombi” modu eklendi. Bu oyun modu, oyuncunun mümkün olduğunca uzun süre hayatta kalmayı amaçladığı, sonsuz zombi dalgalarına karşı mücadele ettiği Call of Duty oyunlarındaki klasik “zombilere karşı hayatta kalma” formülüne göre hazırlanmıştır. Oyuncunun son iki oyun sonu canavarından biriyle karşılaşma başlamadan önce belirli miktarda zombi dalgasını yenmesi gerekli olan “Akın/Hücum” modu da dahil edilmiştir. Ancak bu mod, Activison’ın standartlarını karşılamadığı gerekçesi ile 25 Mart 2020’de kaldırıldı. Activison, bu modun ilerleyen zamanlarda tekrar eklenebileceğini açıkladı. Temmuz 2019’da belirli bölgeler de beta sürümünün yayınlanmasının ardından oyun, 1 Ekim 2019’da dünya genelinde piyasaya sürüldü.

Clash Of Clans

Clash of Clans (Türkçe: Klanlar Çatışması), Helsinki, Finlandiya merkezli oyun şirketi Supercell tarafından türetilmiş olan çok oyunculu, gerçek zamanlı, freemium, çevrim içi strateji oyunu. Clash of Clans oyununda, oyuncular saldırganlara karşı kendi köylerini korumak için çeşitli savunma mekanizmaları inşa ederken, hem de saldırma amacı ile da asker üretirler. Oyuncular, en fazla 50’şer kişilik gruplardan oluşan klanlara katılabilir ve klanların kendi içlerinde çevrimiçi sohbet edebilir, klan üyelerinden asker ve büyü isteğinde bulunabilir ve klan arkadaşlarına asker ve büyü bağışlayabilir. Oyuncu bunun beraberinde klan arkadaşlarıyla diğer klanlarla savaşabilir ya da dostluk savaşı yapabilir. Ayrıca klan arkadaşlarıyla mücadele adı altında savaş antrenmanları yapabilir.

İlerleme için gerekli materyallerden en önemlisi olan yeşil taş alımı kredi kartıyla ya da oyuncunun kendisini geliştirmesi ve istenen dereceleri yapmasının beraberinde, köyün bulunduğu alandaki çalı, ot ve ağaçlar toplandığı esnada da kazanılabilmektedir. Ödeme özelliğiyle oyun iOS platformunda en çok kazananlar listesine girmiştir. 2013 senesinin ilk yarısında, şirket satışlardan ortalama olarak günde 24.000.000 dolar gelir elde etmiştir. Clash of Clans, iOS platformunda, 2012 yılı Aralık ayında en çok indirilen 5 uygulama arasında yerini almıştır. Oyunun bu başarıyı kazanmasındaki asıl neden ise, tekli ve çoklu oyunların birleştirilmiş olmasının beraberinde eşli olarak oynanması olarak gösterilmektedir.

Android platformunda ise ilk kez, 3 Eylül 2013 tarihinde Kanada ve Finlandiya’da oynanmaya başlandı. Bir hafta süreyle Kanada ve Finlandiya’da beta sürümü yayınlandıktan sonra, 7 Ekim 2013 tarihinde Play Store’da yerini aldı ve global platformda yayılmaya başladı.

Mortal Kombat X

Mortal Kombat X, NetherRealm Studios tarafından yapılan ve Warner Bros. Interactive Entertainment tarafından yayınlan temeln bir dövüş video oyunudur. Mortal Kombat serisinin onuncu en temel video oyunudur ve 14 Nisan 2015’te Microsoft Windows, PlayStation 4, ve Xbox One için yayınlandı. NetherRealm Studio‘nun mobil takımı iOS ve Android cihazlar için versiyonunu geliştirdi. Xbox 360 ve PlayStation 3 için de bir versiyon geliştirildi ama sonunda iptal edildi çünkü NetherRealm bir Mortal Kombat oyununun beklenen kaliteyi son nesil versiyonlarında elde edemedi.

Mortal Kombat X, iki karakterin özel hareketler, çeşitli saldırılar ve Fatality‘lerin de dahil olduğu bir dövüş oyunudur. Oyun iki oyuncunun hem yerel, hem çevrimiçi olarak ya da tek bir oyuncunun bir yapay zeka (bot)’a karşı oynamasına izin verir. İlk olarak Mortal Kombat (2011)‘ta tanıtılan enerji barı oyuncuların “X-Ray” özel hareketlerini ve özel hareketlerinin güçlendirilmiş ve geliştirilmiş bir versiyonunu yapmaya temel tanır. Injustice: Gods Among Us‘a benzer şekilde oyuncular kendilerini diğer bir yere konumlandırmak ya da bazı nesneleri silah olarak çevre ile etkileşime geçebilir. Ek olarak, her karakterin dövüş sırasında temel bilecekleri farklı hareketler içeren 3 varyasyonu vardır. Örneğin, Scorpion karakteri ona bir çift kılıç kullandıran ve belirli hareketler veren bir ‘Ninjutsu’ varyasyonu, ateş topu atma, ateş aurası oluşturma gibi hareketler içeren bir ‘Hellfire’ varyasyonu, dövüşte ona yardım etmek için cehennem minyonlarını çağırmasına izin veren bir ‘Inferno’ varyasyonuna sahiptir.

Fatality’lere ilave olarak Mortal Kombat X yeni bir bitirme türü hareketi olan ‘Quitality’i sunar. Çevrimiçi çok oyunculu modda iki oyuncudan biri maçı terk ederse karakteri anında ölür. Ayrıca Fatality’e benzer şekilde Faction Kill adlı yeni bir bitirme hareketi oyuna eklenmiştir. Bu, oyunun “Black Dragon”, “Brotherhood of Shadow”, “Lin Kuei”, “Special Forces” ve “White Lotus” adında beş fraksiyonundan birinin seçimine bağlı bir dizi bitirme hareketi yapmasına temel sağlar.

 

İlişkili Yazılar