Türk Yapımı Etkileyici Oyun Geliyor: Potentia

4 kişilik girişimci Türk ekibinin geliştirmekte olduğu Potentia isimli yeni FPS arayüzü içeren oyunun fragmanı yayınlandı. Oyun post apokaliptik (kıyamet sonrası) yaşanan senaryo olaylara dayanarak 12 Şubat 2021 tarihinde piyasaya sürülmesi beklenmekte.

Ardında 4 kişilik Türk geliştiricilerin olduğu Potentia isimli oyunun duyuru fragmanı yayınlandı. Steam üstünden de demo sürümüyle erişime açılan oyun, özellikle de grafik kalitesi ile dikkat çekiyor. Kıyamet sonrası yaşanan olaylara dayanan oyun, 12 Şubat 2021’de piyasaya sürülecek. Türk oyun geliştiriciler, 2021 yılına damga vurmaya hazırlanıyorlar. Zira hemen her gün, ardında Türk geliştiricilerin olduğu yeni oyunlar Steam’deki yerini alıyor. Bu bağlamda sizlere bahsedeceğimiz son oyun, “Potentia”. 4 yazılımcı arkadaşın bir araya gelerek kurmuş olduğu “Wily Pumpkin” isimli şirket tarafından yayınlanacak oyun, Türk oyuncuların ilgisini çekmeyi başaracağa benziyor.

Potentia, kıyamet sonrasını anlatan bir aksiyon macera oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Neredeyse kimsenin hayatta kalmadığı gezegenimizde, Victor ile arkadaşlarının maceralarına ortak olmaya çalışmaktayız. Bu arada, karakterimizin isminin Victor olması sizi şaşırtmasın. Oyun, Türkçe seslendirme desteğiyle sunulacak.

Potentia’nın özellikle de grafikleri açısından dikkat çekici olduğunu söyleyebiliriz. Oyunun genel görünüşü, Potentia’nın ardında kocaman bir ekibin olduğunu düşündürüyor. Üstelik oyunun kısa bir sürümüne hemen şans vermek isteyen oyuncular, Potentia’nın demo sürümünü hemen indirebiliyorlar. Steam’de listelenen oyunun demo sürümüne erişmek dilerseniz, buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. Türk oyuncular tarafından geliştirilmekte olan Potentia’yı tavsiye edilen ayarlarda oynamak için, orta/üst segment bir bilgisayara sahip olmanız gerekmektedir. 3. Nesil Intel Core i7 işlemci, NVIDIA GeForce GTX 1050, 16 GB RAM gibi gereksinimlere ihtiyaç duyan oyun, 15 GB depolama alanı istiyor. Ekip, SSD kullanılmasını da öneri ediyor.

Wily Pumpkin, üstünde çalışmakta olduğu oyunu 12 Şubat 2021 tarihinde piyasaya sürecek. Böylelikle oyunla ilgili tüm ayrıntılar ortaya çıkmış olacak. Ancak oyun sizi heyecanlandırdıysa, geliştirici ekip tarafından yayımlanan duyuru videosunu an itibarıyla izleyebilirsiniz.

 • Planlanan Çıkış Tarihi: 11 Şubat 2021
 • Bu oyunun yaklaşık 6 hafta içinde erişime açılması planlanmış

BU OYUN HAKKINDA

Hikaye

Sürmekte olan soğuk savaş bitmek üzereydi. Her iki taraf da savaş çabalarına devam etmeyeceklerini bildirmişlerdi. O gece, herkes sokaklardaydı. Her yerde insanlar, savaşın bitişini kutluyorlardı. Tüm şehir koca bir parti alanı gibiydi. Arkadaşlarımızdan biri evinde bir parti düzenliyordu. Ben ve eşim Anna, metroda buluşacak ve gecenin devamında arkadaşlarımıza katılacaktık. Eh, ne diyebilirim ki? Hepimiz çok mutluyduk. Sonra anlayacaktık ki, mutluluğumuz fazla uzun sürmeyecekti. Ve umutlarımız etrafımızdaki pek çok insanın bir anda ortadan kaybolması gibi kaybolacaktı.

Her şey bir saniyeden kısa süre içerisinde gitti. Bilinmeyen bir enerji şehrin pek çok yerinde ortaya çıktı. Hiç kimse gerçek hasarın ne kadar olduğunu bilmiyor, yalnızca bir şehir mi, ülke mi yoksa tüm gezegen mi? Görünüşe göre binalar ve altyapılar sağlam kaldı. Hayvanlar ve bitkiler de öyle. Fakat insanlar… Bir çoğu yalnızca bir anda ortadan kayboldu. Şimdiyse, kimse telsiz çağrılarıma cevap vermiyor.

Kimse yardımımıza gelmiyor. Sanki herkes bir anda yokluğa büründü. Düşmancıl bazı kimseler dışında birisini bulmak pek mümkün değil. Saldırıdan sonra yalnızca çok azımız hayatta kaldık ve bu kadar az sayıda yaşamakta olan insan ve bunlardan aklı başında olanlar, tüm hükümeti ve kolluk güçlerini çalıştırabilecek kaynaklara sahip değildi. Şimdiyse yalnızca kuvvetli olanın hayatta kaldığı orman kanunları var. Aslında insanlar yalnızca vahşi olmakla kalmadılar. Her yeni gün yeni zorluklar getiriyor ama dayanacağız. Biz hayatta kalacağız, neye mal olursa olsun. Victor, Ana Karakter İşte bu, Victor’un ve Anna ile Victor’un gizemli yeni arkadaşının hikayesidir.

Oynanış

Yakın dövüş ile yolunu temizle. Gizlilik ve uzak mesafeden saldırı gerektiren durumlar için yay ile düşmanlarını avla. İşler ters gittiğinde ise güvenilir saldırı tüfeğine geç. En kötü durum için ise tabancanı asla yanından ayırma. En önemlisi de cephanesini de çok dikkatli kullan. Hayatta kalan olmak istiyorsan, malzemelerini dikkatli kullanmak zorundasın. Viktor’un hikayesine tanıklık et. Yöntemini seç. Oyun sırasında ister aksiyona girebilirsin, istersen de gizli ilerleyebilirsin. Hislerini takip et. Yardımcı görüş ile etkileşime girebileceğin nesneleri bul.

YETİŞKİN İÇERİK AÇIKLAMASI

Geliştiriciler içeriği şu biçimde tarif ediyorlar: Bu oyunda her yaşa uygun olmayan ya da iş yerinde görüntülenmesi sakıncalı olabilecek içerikler yer alabilir: Genel Yetişkin İçerik

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

MİNİMUM:

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 7 64-bit, Windows 8 64-bit, Windows 10 64-bit
 • İşlemci: AMD FX 6300, AMD Ryzen 3 1200, Intel Core i5 2400 or better
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: AMD Radeon R9 285, NVIDIA GeForce GTX 760 or better
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 15 GB kullanılabilir alan
 • İlave Notlar: SSD is recommended

ÖNERİLEN:

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 7 64-bit, Windows 8 64-bit, Windows 10 64-bit
 • İşlemci: AMD FX 8350, AMD Ryzen 5 1400, Intel Core i7 3770 or better
 • Bellek: 16 GB RAM
 • Ekran Kartı: AMD Radeon R9 290, AMD Radeon RX 570, NVIDIA GeForce GTX 1050 or better
 • DirectX: Sürüm 12
 • Depolama: 15 GB kullanılabilir alan

İlişkili Yazılar