Windows 7 ve 8’i Ücretsiz Windows 10’a Yükseltebilirsiniz

Microsoft’un eski sürümlerini kullanmak artık oldukça tehlikeli bir hal almaya başladı. Bu durumun önüne geçmek adına Windows 10’a ücretsiz geçiş hakkı tanıyan Microsft’un bu fırsatını kaçırmayın.

Microsoft’un Windows 10 bedava dağıttığı yükseltme programının sona ermediği ortaya çıktı. Microsoft çalışanı olduğunu dile getiren bir Reddit kullanıcısının yapmış olduğu paylaşım, bedava dağıttığı yükseltmenin Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcıları için devam ettiğini gösteriyor. Peki Windows 10 bedava dağıttığı yükseltmesi nasıl yapılacak?

Microsoft’tan Windows 10’a Geçiş Bilgisi

Amerika merkezli teknoloji devi Microsoft, Windows 10’u yayınladıktan sonra Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcılarına bedava dağıttığı yükseltme olanağı sunmuştu. Bu sayede milyonlarca kullanıcı, herhangi bir ödeme yapmak mecburiyetinde kalmadan Windows 10’a geçiş yapabilmişlerdi. Ücretsiz yükseltme kampanyası, fotoğrafıyette 2016’nın sonunda bitmişti ancak görünen o ki bitmemiş. Kullanıcılar bugün bile Windows 10’a bedava dağıttığı yükseltme yapabiliyorlar.

Windows 7 ve Windows 8.1 için kullanıcılara sunulmakta olan bedava dağıttığı yükseltme olanağı, Microsoft çalışanı olduğu bir kişinin Reddit‘te yapmış olduğu paylaşımla ortaya çıktı. Yapılan paylaşım üstünden bilginin doğruluğunu kontrol eden kullanıcılar, bu olayın gerçekten de var olduğunu tespit ettiler. Üstelik Microsoft, bedava dağıttığı yükseltme için herhangi bir ek koşul sunmuyor. Herhangi bir Windows 7 veya Windows 8.1 kullanıcısı, herhangi bir ücret ödemesi yapmadan Windows 10 yükseltmesi yapabiliyor.

Üç sene önce Microsoft, Windows 10‘u başlattı ve Windows 7 ya da Windows 8.1‘den en son sisteme yükseltme olasılığını fotoğrafı olarak desteklemekten bu yana bir hayli uzun bir süre geçmesine rağmen , gerçek şu ki, yeni sisteme geçme olasılığı hala var gibi görünüyor. Kutudan sizde geçebilirsiniz.

Güncellemek Oldukça Kolay

Windows 7, güncellemeleri almak için önümüzdeki aylarda ayrılacak, bu sebeple bu yöntem, ödeme yapmadan güvenli bir sistem kullanmaya devam etmek için iyi bir anahtar olabilir.Windows 7 ya da Windows 8.1 için bir lisansınız var ise, Windows 10‘a sahip olmayla ilgili bilgiler, özelleştirilmiş Softpedia ortamında bulundu. Ve iyi haberler var, çünkü güncellemeyi gerçekleştirme adımları basit. Microsoft‘un bu kapıyı, donanımlarını güncellemeye isteksiz büyük kuruluşlar için açık tutmaya sürmesi mümkündür.

Boşuna değil, kaynakların Windows 10 tarafından kullanılmasının, bilgisayarların yenilenmesini gerektiren daha kuvvetli bir donanım gerektirdiği bilinmemektedir. Elbette, bilinmesi mümkün olmayan şey bu kapının ne kadar açık kalacağıdır.

Hangi Adımlar İzlenmeli?

Akılda tutmamız gerekli olan ilk şey, bu prosedürün basit olmasına karşın, Microsoft‘un işlemi gerçekleştirirken kapıları bu metoda kapattığı konusunda bir risk olduğunu bilmeliyiz. Bu durumda, bunun için ödeme yapan Windows 10 lisansını almanız gerekir. Hala Windows 10‘a geçmeye istekliysek, yapılacak ilk şey, bir şey yüklemeden önce eski sistem verilerinin bir yedeğidir. Windows 10‘u yükledikten sonra Ayarlar‘a, oradan Güncelleme‘ye ve güvenliğe gitmeli ve ardından Etkinleştirme seçeneğini girmeliyiz. Bir kez sonraki adım, Ürün anahtarını değiştir seçeneğine tıklamalı ve daha sonra, önceki işletim sistemimizden almış olduğumuz numarayı girmeliyiz.

Softpedia’da, ürünlerine artık anahtarı bulamayan kullanıcıları bile düşündükleri için, söz gelimi, üstünde göründüğü etiketin okunamaz olduğu belirtiliyor. Bu durumda, ProductKey uygulamasını kullanmanızı öneri ederiz. Windows 10 ilk piyasaya sürüldüğünde, Microsoft, Windows 7 ya da Windows 8.1 kullanıcılarının Windows 10’a bedava dağıttığı yükseltme yapmalarına izin veriyordu. Microsoft, bedava dağıttığı yükseltme teklifini Aralık 2017’de resmen sona erdirdi, ancak hala daha eski bir Windows sürümünü Windows 10’a yükseltmenizi sağlamayı başaran bir yöntem sunuyor.

Güncelleme: Geçerli bir Windows 10 lisansınızın olmaması durumunda bu yolla gerçekleştirmiş olan yükseltme işlemi ürünlerinizin lisanslı olmasını sağlamamaktadır. Yani teknik olarak yapabiliyor olmanıza karşın eğer kurumsal bir şirket iseniz bu durumda lisans problemleri yaşayabilirsiniz.

Eğer orijinal olarak sahip olduğunuz bir Windows 7 veya Windows 8.1 işletim sistemli bilgisayar var ise, bu bilgisayarı hiçbir ödeme yapmadan Windows 10’a yükseltebiliyorsunuz. Bu bağlamda emin olmanız gerekli olan tek şey, az önce de belirtmiş olduğumuz gibi kullanmış olduğunuz etkinleştirme anahtarının orijinal olması. Aksi takdirde bedava dağıttığı yükseltme olanağından yararlanamıyorsunuz. Ayrıca kullanmış olduğunuz anahtarın kişisel kullanıma uygun olması gerekmektedir. Yani kurumsal anahtarlar veya toplu lisans anahtarları da bedava dağıttığı yükseltmeye dahil değil.

Media Creation Tool Detayları

Microsoft, Windows 10’un en güncel halini, her zaman web sitesinde tutuyor. Yani eskiden olduğu gibi bir kurulum CD’si temin etmek artık lüzumsuz. Burada bulunan bağlantıyı kullanarak ulaşabileceğiniz siteye giriş yaptıktan sonra, “Windows 10’u bilgisayarınıza yüklemeyi mi istiyorsunuz?” başlıklı bir bölümün varlığını göreceksiniz. O bölümde yer alan “Aracı Şimdi İndirin” butonu, bilgisayarınıza “Media Creation Tool” isimli bir araç indirecek.

Media Creation Tool aracını indirdikten sonra çalıştırmanız gerekmektedir. İki seçenek ile karşılaşacaksınız, ihtiyaç duyduğunuz seçenek “Bu bilgisayarı şimdi yükselt.” Bu butona tıkladıktan sonra gerekli onaylarını verin ve bilgisayarınızın Windows 10’a yükseltilmesini bekleyin. Çok çok büyük bir ihtimalle etkinleştirme anahtarınız otomatik şekilde Windows 10’a aktarılacaktır. Ancak eğer yine de etkinleştirme istenirse, “Bu Bilgisayar” uygulamasına sağ tıkladıktan sonra “Özellikler” butonuna tıklayın. Etkinleştirme anahtarıyla ilgili olan bölüme de Windows 7/8.1’e ait olan anahtarı girin (Windows 8.1’de muhtemelen istemeyecektir. Windows 7 için her olasılık % 50). Ancak bunu gerçekleştirirken internete bağlı olduğunuzdan emin olmanız gerekiyor.

İlişkili Yazılar