Binance Yer Yer Sıkıntılar Yaşıyor! Binance Sorun Nedir?

Bitcoin (BTC) fiyatı 23,000 dolar dibine düşmüşken kripto para borsası Binance’in çöktüğü açıklandı. Binance CEO’su Changpeng Zhao sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalar ile “Paralar güvende!” mesajı verdi. Problemi çözmeye çalıştıklarını açıklayan Zhao bu sürecin otuz dakika – bir saat sürebileceğini duyurdu. Ticaret kütlesi bakımından dünyanın en iyi kripto para borsası olan Binance platformda teknik bir arıza yaşanmış olduğunu açıkladı. Binance CEO’su Changpeng Zhao bunu öncelikle API kaynaklı bir sorun olarak tanımladı.

Binance’de Neler Oluyor, Teknik Sorun mu?

Binance CEO’su borsanın eşleştirme (matching) mekanizmasında bir sıkıntı bulunduğunu açıkladı. Binance’in emniyet ekibi ilgili sorunu tespit ettikten sonrasında eşleştirme faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Changpeng Zhao bu problemi çözmeye çalıştıklarını ve bakım çalışmasının 30-60 dakika boyunca devam edebileceğini duyurdu. Zhao bu sürenin duruma göre uzayabileceğini de ifade etti.

Kripto para devinin yaşadığı bu arıza sebebiyle platformdaki coin tutarlarına erişim sorunu yaşandı. Spot piyasalarda kullanılan eşleştirme motoru şu an için bakım moduna alındı. Borsadaki para yatırma/çekme işlemlerine ara verildi. Marjin, OTC, P2P, Earn, Liquidty Swap, Launchpool ve Cloud hizmetleri de durduruldu.

Paralara Ne olacak?

Binance yöneticisi tarafından yapılan açıklamaya nazaran borsanın cüzdanları bu sorundan herhangi bir halde etkilenmedi. Twitter hesabından “Funds are SAFU” açıklaması yapan Zhao, borsada tutulan paraların güvende bulunduğunun mesajını verdi. İşlemler borsadaki bakım çalışması bittikten sonra aşamalı bir halde geri açılacak. Borsadaki alım-satım işlemleri normal seyrinde devam etmeden önce kullanıcılara mevcut muamele emirlerini iptal etmek, para yatırmak ve/yada çekmek için 30 dakika vakit tanınacak.

Sabah saatlerinde 24.000 dolara yakın yörelerde muamele bulan Bitcoin (BTC) yazım esnasında 22.000 dolar yönünde seyrediyorken, dünyanın en değerli kripto para borsalarından olan Binance’te ödenti yaşandı.

Teknik Arıza Yaşandığı Belirtildi!

Twitter üzerinden borsadaki söz mevzusu sorunlara izahat getiren Binance CEO’su Changpeng Zhao, API kaynaklı bir sorun yaşanmış olduğundan ve üzerinde çalışıldığından bahsetti. Arkasından attığı tweet’te CZ, “Sistemimiz olası bir eşleşme hatası tespit etti ve eşleştirme otomatik olarak askıya alındı ve konuyu araştırıyoruz. İlk tahminimize göre probleminin çözülmesi 30-60 dakika sürebilir. Sizi haberdar edeceğim,” dedi.

Fonlarını merak eden kullanıcılara yanıt olarak “fonların güvende bulunduğunu” belirten CZ, platformun bakım moduna girdiğini; depozitoların, para çekiminin ve aktarma işlemlerinin de durdurulduğunu belirtti. ancak vadeli işlemler mekanizması hala çalışıyor.

Şu anda platformda marjin, OTC, P2P, Earn, Liquidity, Swap, Launchpool ve Cloud hizmetleri de durdurulmuş durumda.

Kripto para camiası, Binance’ten gelen çöküş haberiyle hareketlendi. Bitcoin (BTC), son 1 saat içinde bin 300 dolara kadar gerileme yaşadı. Kripto para camiası bu gerilemenin nedeninin Binance’ten gelen çöküş haberi olduğunu düşünüyor.

 

İlişkili Yazılar