Son Güncellemelerle Xiaomi’nin Değeri 100 Milyar Doları Aşmış Durumda!

Xiaomi, 2018 yılının başında kendine hedef olarak 100 milyar dolarlık piyasa hacmini hedef seçmişti. Çinli üretici firma olan Xiaomi 2 yıl gecikmeden bu hedefini yeri getirerek gerçekleştirdi. Uzakdoğu’nun teknoloji devi üreticilerinden olan Xiaomi, üreticiler arasında ön plana çıkan şirket arasında olmayı hak ederek birinciliği kazanmış ve Xiaomi hacmini 100 milyar dolara getirmiştir. Son senelerde yaptığı yenilikler ve yenilikçi teknolojiler ile başarıdan başarıya imza atan firma, işletmenin piyasa değerini de buna bağlı biçimde 100 milyarlık hedefinin tamamlaması mutluluğunu yaşatmakta!

Xiaomi, 2018 senesinde kendine hedef olarak 100 milyar dolar piyasa değerine ulaşmayı seçmişti. Çin meşeili firma olan Xiaomi bu planlamaya bağlı kalarak gecikme yaşamış olsa da hedefine sağdık kalarak 2 senelik süreçte kazancını 100 milyar dolara çıkardı. Uzakdoğulu teknoloji üreticileri arasında ön plana çıkan şirketlerden birisi de Xiaomi oldu. Son senelerde adını gittikçe daha fazla duymaya başladığımız işletmenin piyasa değeri de buna bağlı şekilde 100 milyar dolar noktasına ulaştı.

Xiaomi Hisseleri Günden Güne Yükseliyor

Firmanın hisseleri, Hong Kong borsa piyasasında %9,1 yükselerek rekora imza attı. Hang Seng Endeksi içerisinde 13. sıraya yükselerek işletmenin piyasa değeri bu biçimde 100 milyar doları aştı. Gün sonunda firmanın piyasa değeri 103 milyar dolar oldu.

Getirisinin önemli kısmını akıllı cihazlardan elde eden Xiaomi, 100 milyar dolar hedefini 2 sene kadar önceden açıklamıştı. O dönemde firmanın değeri şuan ki piyasa hacminden biraz daha fazlaydı ve hisseleri de 17 dolar düzeyinden işlem hacmi görüyordu. Xiaomi’nin piyasa değeri Ağustos ayının başından bu yana gösterdiği yükseliş ivmesinin etkisiyle 100 milyar dolar seviyesinin üzerine çıktı.

100 Milyar Dolarlık On Üçüncü Şirket Olmayı Başardı!

Xiaomi’nin değeri çarşamba günü Hong Kong’da % 9,1 artarak Hang Seng endeksinin 100 milyar dolar değerin üstündeki on üçüncü şirket oldu. Gelirinin çok büyük bir kısmını akıllı telefon ve cihazlarının satış piyasasından elde eden Xiaomi halka arzı sırasında 100 milyar dolar değerlemeye ulaşmayı planlıyordu. Fakat yalnızca bunun yarısı kadar bir değere ulaşabildi ve hisse fiyatları da iki senenin çok büyük bir kısmında arz fiyatının altında seyretti.

Ağustos’ta Xiaomi’nin Hang Seng endeksine dahil edileceği haberlerinden sonra şirketin hisselerinin değeri, o zamandan bu zamana nerdeyse ikiye katlandı. Xiaomi Kasım ayında son iki senedeki en hızlı çeyreklik satış büyümesini yaşadığını açıklamıştı. Satışların çoğunu akıllı telefon işinden sağlamayı başaran Xiaomi, ilk halka arzında 100 milyar dolarlık bir değerleme gördü. Anlaşmaya yakın kişiler Mayıs 2018’de söylediler. Ancak bu, ilk çıkışında yalnızca yarısı seviyesindeydi ve hisse senetleri işlem gördü kamuya açık bir firma olarak ilk iki senesinin çoğunda 17 HK $ ‘lık teklif fiyatının altında.

Hisseler 2 Katı Kadar Artış Sağladı

Hisse, Xiaomi’nin Hang Seng Endeksine ekleneceği duyurulduktan sonra Ağustos ayında servetini tersine çevirdi. O zamandan beri hisseler iki katından fazla arttı. Çin’in “Double 12” alışveriş festivali sırasındaki kuvvetli satışlar, bu ayın %20 hisse artışına yardımcı oldu. Xiaomi gibi şirketlerin ağırlık gösterilmesi Hang Seng Endeksi’nde %5’ten %8’e çıkarma önerisi daha fazla kazanım sağlayabilir.

Kasım ayında Xiaomi, iki senenin en hızlı üç aylık satış büyümesini rapor ederken, kazançlar analistlerin tahminlerini geride bıraktı. Yurtdışında kuvvetli bir büyüme yaşamakta olan ve hem de Çin’in 5G Teknolojisi‘ni benimsemesinden ve rakip Huawei TechnologiesCo.’dan yurtiçi pazar payı kazanan birkaç büyük Çinli teknoloji şirketinden biri olmaya devam ediyor. Firmanın yükselişi ise Ağustos ayından sonra gerçekleşti. Xiaomi’nin Hang Seng Endeksi’ne dahil edileceği açıklandığından bu yana hisselerin değeri 2 katından fazlasına yükseldi. Çin’in çifte 12 alışveriş festivali de bu ay hisselerin %20 artmasını sağladı. Hang Seng’deki firmalar bu dönemde %5 ile %8 arasında değer kazandı.

Büyüme Rekoru Kırıyor!

Xiaomi ayrıca Kasım ayında son iki yıldaki en hızlı çeyrek büyümesini açıkladı. Firmanın kazancı da tahminleri açık şekilde geride bıraktı. Böylece firma hedefine tahmininden seneler sonra da olsa ulaşmayı başardı. Çin’e karşı uygulanmakta olan ekonomik ambargodan etkilenmeyen Xiaomi, bu sebeple hem global anlamda hem de Çin’in iç pazarında Huawei’den oluşan boşluğu da doldurmaya ve rakibinden pazar payı kapmaya başladı. Sizce Xiaomi bir gün Samsung ve Apple gibi firmalar ile boy ölçüşebilecek büyüklüğe erişebilir mi?

İlişkili Yazılar