Türk Telekom’dan Elektronik Sim Teknolojisi Geliyor!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Türk mühendislerince geliştirilen ve fiziksel SIM kartın yerine kullanılacak ‘eSIM’ hizmetini 2021 senesinde hayata geçiyoruz. ESIM mimarisi hem M2M/IoT cihazlara hem de halkımızın günlük yaşamda kullanmış olduğu cihazlara önemli kolaylıklar sağlayacak” dedi.

Ayrıca eSIM ile kartların bakım, erişim, lojistik ve stoklama gibi süreç maliyetlerinin ortadan kalkacağını belirtti. Bu açıklama sonrasında uygulamanın ayrıntıları merak edildi.

E-Sim Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Akıllı telefonların büyük bir bölümü eSIM desteği sunmuyor. Buna rağmen üst sekmentten başlayarak elektronik SIM kartlar için sunulmakta olan desteğin ağır ağır yaygınlaştığını görüyoruz. Bu kartlar sayesinde fiziksel SIM kartlara ve doğal olarak SIM kart yuvasına ihtiyaç kalmıyor.

ESIM teknolojisi birkaç senedir ortalıkta dolaşıyor. Özellikle Apple’ın ürünlerinde sunulmasıyla beraber bu teknoloji daha fazla şekilde gündeme geldi ve müşteriler talep eder oldu. Bu desteği sunan akıllı telefonlarda genel itibari ile fiziksel SIM kart yuvasının sunulduğunu, ikinci bir hat kullanmak isteyenler için eSIM desteğinin var olduğunu görüyoruz. IPhone’un son birkaç senedir çıkan modelleri bunlara örneğin gösterilebilir. Böylelikle birinci hattını normal SIM kartla kullanan müşteriler ikinci numaralarını ya da veri iletişimi için aldıkları hattı eSIM olarak tanımlayabiliyor.

Akıllı telefonunuza iliştirilecek küçük bir çipten ibaret. ESIM’lerle artık yeni bir telefon numarası kullanmak için plastik SIM kartı değiştirmenize gerek olmayacak. ESIM tek bir telefonda iki hat kullanmaya imkan sağlıyor. ESIM’leriniz, telefonunuzun içerisine gömülü olduğundan asla kaybolmaz ve hasara uğramaz. Bu yüzden SIM kart değiştirmek için operatörlere ücret ödemezsiniz.

ESIM elektronik bir SIM kart. Başındaki “e” kelimesi ise ingilizce “embedded” (gömülü) kelimesinin kısaltması. Telefona takılan küçük beyaz plastik kartlar olarak tanıdığımız SIM kartların tam tersine, eSIM, elimizle dokunabileceğimiz fiziki bir kart değil.

ESIM’in kullanımı cihaz üreticilerine ve şebeklere çeşitli avantajlar getiriyor. Ancak son kullanıcılara da sunmuş olduğu çeşitli avantajlar bulunuyor. ESIM üstünde birden çok operatörün planlarını tutmak da mümkün oluyor.

Böylelikle bir hattınızı işiniz, diğer hattınızı kişisel aramalarınız ya da başka ülkede veri dolaşımı hayata geçirmek için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda ayrı ses ve veri planları da alabilirsiniz. Tüm bu olanakları veren ve en sonunda Türkiye’de de kullanıma sunulmakta olan eSIM nedir? Kullanıcılara hangi faydaları sağlıyor? Bu yazıda e-SIM teknolojisinin ayrıntılarına bakıyoruz.

“eSIM”, “embedded SIM”, yani “yerleştirilmiş SIM” teriminin kısaltması. Fiziksel SIM kartı taşımayan bu sistemler kullanıcıların farklı numara kullanmak için SIM kartı değiştirmesini de gerekmiyor. ESIM’in mobil operatör tarafından desteklenmesi ve etkinleştirmesi gerekmektedir. Her şebeke henüz dijital SIM desteğini sunmuyor. Türkiye’de de BTK’nın yapmış olduğu düzenlemeler ve teşvik ettiği yerli eSIM teknolojisinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar neticesinde bu teknoloji operatörler tarafından sunulmaya başlanıyor.

E-SİM Avantajları Nelerdir?

ESIM üstündeki veri yazılabilir. Yani müşteri hizmetleri ile tek bir telefon görüşmesi yaparak elektronik SIM üstünden hizmet sunan operatörünüzü değiştirebilirsiniz. Aynı zamanda bir veri planı da eklemek kolay. ESIM’li cihazları bir mobil kullanıcı hesabına bağlamak dakikalar içinde tamamlanıyor.

E-Sim Cihazlar ve Özellikleri

Telefon numaralarının SIM kartların hafızalarına depolanması dönemi iPhone ya da Android telefon kullananlar için geride kaldı. Ancak önceden ucuz ya da eski bir telefon kullanıp telefon rehberini SIM kartlarında tutanların bu kişi kayıtlarını SIM kart eSIM’li yeni telefonlarına taşımaları mümkün olmayacaktır.

Bu teknoloji müşterilere esneklik getirse de, yeni telefon satın aldığınızda mobil operatörünüze başvurarak hattınızın eski telefonunuzdan yeni telefonunuza geçirilmesini talep etmeniz gerekebilir. Çoğu insan için bu durum çok önemli olmayacaktır, yine de bazıları bunu bir zahmet olarak görebilir.

E-SİM Hangi Telefonlarda Destekleniyor?

 • Apple iPhone XR
 • iPhone XS
 • XS Max’ten

İtibaren çift SIM desteğini sunuyor.Bunu da hem fiziksel SIM kart yuvası hem de eSIM desteğini barındırarak yapıyor.

 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro,
 • iPhone 11 Pro Max,
 • iPhone 12,
 • iPhone 12 Pro,
 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 12 Mini
 • Apple Watch Series 3
 • Watch Series 4
 • Watch Series 5
 • Watch Series 6
 • Watch SE

İlişkili Yazılar