Avrupa’nın Kadın Bilim İnsanına Sahip Ülke Sıralamasında Türkiye Önde!

Avrupa tarafından ön plana çıkarılan yeni bir çalışma var. Avrupa İstatistik Ofisi, özellikle Avrupa üzerinde en çok kadın bilim insanı ve mühendise sahip ülkeleri açıkladı. Norveç %55 gibi ciddi bir kadın mühendis ve bilim insanı oranına sahipken, Türkiye ise 35 ülke arasından 17. sırada yer alıyor.

Avrupa İstatistik Ofisi, Avrupa’daki en yüksek kadın bilim insanı ve mühendis oranına sahip ülkenin Norveç olduğunu açıkladı. Açıklanan verilere göre Norveç’te yaşayan kadınların %55’i bilim insanından ve kadın mühendislerden oluşuyor. Norveç’in hemen ardından Litvanya, Letonya ve Danimarka geliyor.

Türkiye, kadın bilim insanı ve mühendis konusunda 35 ülke içerisinde 17. sırada yer alırken, en kötü ülkeler arasında geçtiğimiz senenin verilerine göre düşüş yaşayan Finlandiya, Macaristan ve Lüksemburg bulunuyor.

Macaristan ve Finlandiya Gibi Ülkelerde Düşüş Var!

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, bazı ülkelerde gerçekten düşüş durumu söz konusu. Bu düşüşler herkes için farklı bir yapıda ön plana çıkarılırken insanların arayışlarına da net cevaplar sunuluyor diyebiliriz. Avrupa İstatistik Ofisi, düzenli olarak yaptığı bu araştırma ile birlikte Avrupa ülkeleri genelinde bilim ve mühendislik alanlarında cinsiyet eşitliğinde yaşanan ilerlemeyi gözler önüne seriyor. 11 Şubat Dünya Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü’nde 2019 verilerini açıklayan kurum, en büyük artış gösteren ülkeler arasında Norveç, İsviçre, Danimarka ve Fransa olduğunu belirtti.

Türkiye’de En Çok İç Anadolu’da Kadın Bilim İnsanı Var!

 

Yapılan araştırmaya göre en çok bilim insanı Anadolu üzerinde karşımıza çıkıyor. İtalya, Almanya, Fransa gibi ülkeleri geride bırakmayı başaran Türkiye, %44,24 oranla bu listenin 17. sırasında yer aldı. Açıklanan verilere bölge bazında bakıldığı zaman, Türkiye’den en çok kadın bilim insanı sırasıyla İç Anadolu, Akdeniz, Ege, Doğu Anadolu, Marmara, Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu’da bulunuyor.

 

İlişkili Yazılar