Bebek Bezlerinde Yerli ve Akıllı Ürün Modeli Başlıyor!

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi uzmanları tarafından geliştirilen ve bununla beraber idrarda enfeksiyon olup olmama ihtimalini gösteren yerli ve milli bebek bezi dünyaya ihraç edilecek. İçerisine yerleştirilmiş olan özel solüsyon sayesinde renk değiştiren bez, dünyada ilk olma özelliğini beraberinde getiriyor.

İstanbul Üniversitesi’nin Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde başarılı uzman ekip tarafından üniversite ve sanayi beraberliğinde akıllı bebek bezi geliştirildi. Yüzeyine yerleştirilmiş olan özel solüsyon tarafından bebeğin idrarında bulunan enfeksiyonun olup olmadığını gösteren bu akıllı bebek bezi, dünyada bir ilk olarak karşımıza çıkıyor.

Dünyanın ilk akıllı bebek bezini üreten firmanın CEO’su Özcan Arkan, “Bundan 4-5 sene önce yeğenimin rahatsızlığından dolayı sürekli doktorlara gidip geliyorduk. Çocuğun sık geçirdiği idrar yolu enfeksiyonlarından dolayı böbreklerinde bir problem oluşmuştu. Bu hastane sürecinde bu kararı aldık. Bebek bezi insan sağlığı hakkında fikir veren, idrarı alan bir ürün. Dolayısıyla biz bebek bezi üreticisi olarak ürünü farklılaştırabilir miyiz, bebek bezinde dertlerini anlatamayan çocukların dertlerini aileye bildirecek bir sistem kurabilir miyizden yola çıkarak Pine Smart’ı geliştirdik.” sözlerine yer verdi.

Öte yandan hem ülkemizin hem de dünyanın ilk akıllı bebek bezinin patentini alan Arkan, “Dünyada ilk ve tek olma özelliğini taşıyor. Bu üründeki temel amaç şudur; çocuklar bakteriyel idrar yolu enfeksiyonu geçirdiğinde bezin dış yüzeyinde bulunan pembe bir şeritte renk değişimi oluşuyor. Dolayısıyla aileler, çocukların enfeksiyon geçirdiğini görüp hızlıca doktora başvuruyor. Bu şekilde erken tanıya imkân sağlanıyor. Daha hızlı şekilde sağlık kurumuna gidildiği için daha az antibiyotikle bu hastalık atlatılıyor. Böylece çocukta daha az hasar oluşuyor” ifadelerini kullandı.

2,5 aydır Türkiye piyasasında yer alan ürünün oldukça fazla olumlu geri dönüş aldığını vurgulayan Arkan, işin ihracat kısmıyla ilgili “Yurtdışında bazı medya kanallarına konu oldu. Şu an iki ülkeye fiili ihracat gerçekleştirdik. Kıbrıs’a ve Azerbaycan’a. Hatta bugünlerde Amerika Birleşik Devletleri’nde de güzel büyük bir miktarda sipariş aldık. Bu da bizim üçüncü ihracatımız olacak. Yoğun talepler var. Biz zaten halihazırda 50’den fazla ülkeye ihracat yapan bir firmayız. Pine Smart’ı da yerli ve milli bir ürün olarak tüm dünyaya ihraç etmeyi hedefliyoruz” sözlerine yer verdi.

Bu ürünün geliştirme ve ilerleme aşamalarında karşımıza pek çok seçenek çıkacak gibi görünüyor. Bu süreçleri kendi içinde değerlendirebilir ve ön plana çıkarabiliriz.

İlişkili Yazılar