Dikkat Dolandırılmayın! Banka Aracılığıyla Dolandırılmaya Dikkat! BDDK Uyardı!

BDDK’nın sitesi gibi kendini tanıtan ve bunun yanında çeşitli kampanyalar sunduklarını iddia ederek birçok banka müşterisinin de bilgilerini çalabilen dolandırıcı sitelere karşı BDDK’dan bir açıklama geldi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu olarak bildiğimiz BDDK, online banka müşterilerin BDDK’ya dahilmiş gibi veya BDDK tarafından düzenlenmiş gibi görünen sahte internet sitelerine karşı dikkatli olmaları konusunda kullanıcıları uyardı. Bu konuyla ilgili şu açıklamaya yer verildi: “Son dönemde kurumumuz tarafından düzenlenmiş gibi görünen sahte internet sitelerinin arttığı ve bu siteler vasıtasıyla banka müşterilerinin hedef alındığı görülmektedir”

BDDK’nın adı ve logosuna ek olarak resmi bir internet sitesinin arka kısmında da taklit edilerek sahte siteler ve sayfaların olduğunu dile getiren kurum, bunun yanında bu sitelere karşı tüm banka müşterilerinin dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı. Bunun yanında BDDK; “BDDK tarafından düzenlenmiş gibi görünen kredi kampanyasına katılım, kredi kartı masraf geri ödeme kampanyasına katılım, kolay kredi kullanımı gibi vaatler sunmakta ve kullanıcılardan T.C. kimlik numarası, doğum tarihi, isim, cep telefonu, hesap numarası, kullanıcı parolası, kredi kartı numarası, banka kullanıcı kodu ve şifresi gibi kişisel bilgilerin girilmesi talep edilmektedir.

Söz konusu sahte sitelere erişimin engellenmesi, sorumluların tespiti ve cezalandırılması için gerekli idari ve hukuki süreçler işletilmektedir. BDDK kredi veren bir kurum değildir ve kredi vermek, internet sitesi vasıtasıyla banka masraflarının iadesi gibi nedenlerle yukarıda bahsi geçen bilgileri talep etmemektedir. Herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına yukarıda belirtilen hususların duyurulmasında fayda mülahaza edilmektedir.”  Sözlerine de yer verdi.

BDDK’nın açıklamalarına göre birçok internet sitesinde dolaşırken banka ve kişisel bilgilerimizi paylaştığımız siteler hakkında dikkatli olmamız gerektiğini çıkarabiliyoruz. Öte yandan resmi bir site olduğunu biliyor olsak da esasında birçok sitenin kopyasının da olabileceğinin farkında olalım. Bu nedenle özellikle bilgi girişi yapabildiğimiz birçok siteye karşı biraz daha dikkatli davranmakta fayda var.

 

İlişkili Yazılar