İnternet neden gündüz çok daha fazla aktif?

07 Haziran 2019 0
reklam

İnternetin Gündüz Vakti Çok Kullanılması

Zaman, insanlar için çok önemli bir unsurdur. Vakit kaybı yaşamamak adına yapılacak işler önceden halledilirse işler daha sağlıklı yürür. İş başlayışının sabah vakitleri başlaması, günün erken saatlerinde faaliyetlere başlanması işin devamlılığı açısından önemli bir durum arz etmektedir. Gece ya da akşama doğru iş süreci giderek azalmakta ve işleyiş kısalmaktadır.

Vakitsel Durumlar

Hayatımızı kolaylaştıran, bilgilenmemize fayda sağlayan bir araç olan internet, gündelik yaşantımızda ayırdığımız zamanda önemli bir yere sahiptir. Bunu kullanırken de önceliklere göre hareket edilir kalan zamanlarda kullanılabilir ya da işin içinde kullanıyorsanız hem iş hem de zaman kavramını birlikte kullanmanız gerekir. Elektronik ticaret sitelerinin çoğunda gündüz belirli bir saat süresine kadar verilen siparişlerin aynı gün içerisinde, ya da yarın sabah elinize ulaşacağının yazısını görürsünüz. Gece ya da akşam verilen siparişlerin elinize ulaşması gündüz verilen siparişlerinizin elinize ulaşma süresinden fazla olacaktır.

Yaş Aralığı ve Cinsiyet

Bu faktör de kullanım süresinin ya da kulanım saatinin belirlenmesine yardımcı olur. Çalışan kesimler ticari faaliyetlerini sürdürebilmek için sabahın erken saatlerinde başlayıp, insanların akşam vakti eve çekilmelerine kadar kullanımlara devam edilir. Kullanımının ortalama olarak 14 yaşlarında başladığını ele alırsak, son bazda da 60’lı yaşları ele alırsak bu eksim arasında en çok kullananların yaş Aralığı 18-30 yaş aralığı diyebiliriz. Çeşitli anketlerle ve bilimsel verilerden hareket edilerek ortaya çıkan durumdur. Genç nüfusun sosyal medya platformlarını aktif olarak kullanması ve gün başladığında merak kavramıyla hareket ederek sabahtan kullanıma başlaması geceye oranla daha fazladır.

Ayrıca 45-60 yaş aralığındaki insanların bedensel yorgunlukları, sağlık sorunları gibi unsurlar da akşam zamanı dinlenmelerinden dolayı medya ve ağ kullanımına vakit ayırmaları zor olacaktır. Bir diğer faktör de hız unsurudur. Sabah saatlerindeki indirme ve yükleme hızları, ilerleyen ve akşam saatlerindeki orana kıyasla daha iyidir.

Sistem bindirmesi denilen kavram burada ortaya çıkmaktadır. Aktif olarak saatlik kullanım sistemin işleyişini yavaşlatır ve zamandan kayıp yaşanır. Dolayısıyla hayat koşullarından dolayı insanların kendilerine akşam zaman ayırabilmeleri ve yorgunluk gibi unsurlar, medya kullanımının sabah saatlerinde daha yaygın olmasına neden olur.

Bir önceki yazımız olan ADSL, VDSL Farkı başlıklı makalemizde adsl ve vdsl hakkında bilgiler verilmektedir.

29 yaşında olan Emre, Bilim ve Sanat alanında kendisini geliştirmek ve mobil teknolojiler başta olmak üzere birçok konuda araştırma yapmayı seviyor. 2. Üniversite eğitimine devam ediyor.

BENZER KONULAR