Yayın İlkeleri

teknolojisever.com’un savaş, toplumsal olay ve doğal afet gibi olağanüstü hal durumlarında izleyeceği haber politikası şu şekildedir:

teknolojisever.com;

 • Savaş, çatışma, terör saldırısı, toplumsal isyan ve doğal afet gibi durumlarda halkın haberleşme ve bilgi edinme hakkının kullanabilmesi için üzerine düşen sorumluluğun bilincindedir ve üzerine aldığı bu sorumluluğu yerine getirirken temel insan hаklаrını, ulusal güvеnlik ve toplumsal huzuru dikkate alır,Tоplumu şiddеtе, tеrörе ve ırkçılığa özendirecek yayınlar ve halkın barış içinde yaşamasını sağlayan toplumsal dinamiklere zarar verecek yayın politikasını reddeder.
 • Tarafsız teknoloji haberlerini yayınlamayı ilke edinmiştir.
 • Taraflı yayın tekliflerini reddeder.
 • İnfial yaratabilecek, gerçekliği olmayan teknoloji haberlerini yayınlamaz.
 • Toplumda korku ve paniğe neden olacak sansasyonel haber politikasından uzak, gerçekçi ve kamu düzenine bağlı haber politikasını şiar edinir.

  Yayınların her yaş grubu için şiddet ve korku odaklı olmasını engeller, toplumun her kesiminden takipçisi olduğunun bilincinde olarak travma yaratacak haber donelerini yayın akışından uzak tutar.

  Haberlerde sükse yaratmak amacıyla abartılı bir üslup kullanmak yerine toplumun bilgi almasını amaçlayan objektif yayınları tercih eder.

  Herhangi bir terör saldırısı, trafik kazası ya da doğal afet durumlarında emniyet kaynakları tarafından teyit edilmeyen kişisel bilgilerin kamuoyu ile paylaşılmamasına dikkat eder. Toplumun hassas noktalarına saygılı bir tutum edinir.

  Basın meslek etiği gereği en popüler haberden bile daha önemli olan insan hayatına saygıyı bir an olsun elden bırakmadan haberden önce insan sloganına bağlı bir çalışma prensibi edinir.

  Kitleleri ilgilendiren olaylarda ya da yerel asayiş olaylarında kişilerin mahremiyetine ve kişisel bilgilerin gizliliğine dikkat eder. Bir haberde taraf olmak yerine yorumdan uzak bir şekilde saf bilgiyi ulaştırmayı amaçlar.

  Dünyanın her bölgesinden derlenen idam, cinayet, işkence ve vahşet görüntülerini sansürleyerek paylaşır. Olumsuz örnek oluşturabilecek görselleri tamamen sansürler.

  Psikolojik etkileri yetişkinler için de çocuklar için de yıkıcı olan görüntülerin haber akışında bulundurulmamasına özen gösterir.

  Herhangi bir suçun ya da terör örgütünün propagandasını yapmaz, tanıtım niteliği taşıyan haber metinlerine yayın akışında asla yer vermez.

  Terör gruplarının kendilerine has üsluplarını, terimlerini ve tanımlarını propaganda olarak yorumlanacak şekilde tanımlamaz.

  Kitlesel durumlarda ve doğal afetlerde elde edilen bilgiyi toplumsal fayda sağlamak amacıyla yayınlar, sansasyonel haber yapma gayesi taşımaz.

 • Basın meslek ilkelerine, Anayasamızda açıkça belirtilen basın kanununa ve etik değerlere bağlılık sözü veren bu sitede kişilik haklarına saygı ve temel hak ve özgürlüklerin korunması en temel amaçtır.Bu kapsamda hak ihlalleri ve telif hakları konusunda sorumluluğu ‘Uyar kaldır – Uyar kaynak belirt’ sistemine dayalı olan bu site 5651 sayılı yasada açıkça belirtildiği üzere ‘Yer sağlayıcı’ konumundadır ve herhangi bir denetim sorumluluğu yoktur.Bu nedenle herhangi bir ihlale uğradığını düşünen hak sahiplerinin [bilgi@teknolojisever.com] adresi üzerinden taleplerini kaynak belirterek iletmeleri gerekir.

  Söz konusu talep site yönetimine ulaştığı anda ilgili kanun ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (Üç) iş günü içerisinde gerekli işlemler yapılacaktır.